Türkiyedeki madenler ve çıkarıldıkları yerler


ReklamTürkiyedeki madenler ve çıkarıldıkları yerler-Türkiyede hangi maden nerede çıkarılıyor?-Türkiyedeki madeneler

1. Demir: Sanayinin en önemli madenidir.Türkiye’de çıkarılan demir madeni Ereğli Karabük ve İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda işlenir.Demir madeni çıkarılan yerler: Malatya çevresi (Hekimhan Divriği Çetinkaya) İç Anadolu’da (KayseriSivas) Akdeniz’de (Adana-Saimbeyli Hatay) ayrıca Edremit Eymir Doğu Karadeniz’de (Fundacık) çıkarılır.Dünyada ise BDT ABD Hindistan ve Avustralya önde gelir.

2. Bakır: Elektrik ve elektronik sanayinin hammaddesidir.Bir kısmı ihraç edilir.Çıkarılan yerler: Kastamonu (Küre) Artvin (Murgul) Elazığ’da (Ergani) çok miktarda çıkarılmaktadır.Bakırlar Samsun Murgul ve Ergani’de işlenmektedir.Dünyada ise Türkiye ABD Rusya ve Şili önde gelir.

3. Krom: Demirin sertleşmesinde ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır.Çıkarılan yerler: Muğla (Fethiye KöyceğizDalaman) Mersin Adana ve Elazığ (Guleman)’dır.Krom Antalya Ferra-Krom Tesislerinde işlenmektedir.Dünyada ise GACRusya ve Türkiye önde gelir.

4. Alüminyum (Boksit): Otomobil ve uçak sanayinde inşaat sektöründe mutfak eşyalarının yapımında ve elektrikli araçlarda kullanılmaktadır.Çıkarılan yerler: Konya (Seydişehir) İskenderun (Islahiye) Muğla (Milas) Gaziantep Antalya ve Adıyaman’dır.Dünyada en fazla Avustralya Yeni Gine Çin ve ABD’de çıkarılır.

5. Altın: Süs ve ziynet eşyası yapımında kullanılan altın eskiden para olarak kullanılmaktaydı. Çıkarılan yerler: AntakyaNiğde Balıkesir Kütahya Bursa İzmir ve çevresidir.Dünyada ise Yeni Gine’de çıkartılır.

6. Bor Mineralleri: Jet ve roket yakıtı emaye porselen cam üretiminde fotoğrafçılıkta kullanılır.Çıkarılan yerler: Balıkesir (Bigadiç Sandıklı Susurluk) Eskişehir (Seyitgazi) Kütahya (Emet) ve Bursa’dır.Dünyada ise Türkiye ABD ve BDT önde gelir.Kullanım alanının yaygın olmaması nedeniyle ekonomimize katkısı azdır.

7. Civa: Tek sıvı madendir.Zirai ilaçların yapımında altın çıkarımında kağıt ve suni gübre üretiminde boya ve asit sanayinde kullanılır.Dünya üretiminde birinci sırada bulunmaktayız.Çıkarılan yerler: İzmir (Karaburun-Ödemiş) Manisa-Alaşehir ve Konya (Sarayönü)’dür.

8. Kükürt: Zirai ilaçların yapımında sülfürik asit üretiminde ve muhtelif kimya sanayinde kullanılır.Çıkarılan yerler: Isparta (Keçiborlu) Kütahya (Simav) Denizli (Sarayköy)’dür.

9. Kurşun-Çinko: İkisi karışık halde bulunur.Silah sanayi ve paslanmaz metal üretiminde kullanılır.En fazla Giresun Sivasİzmir Kayseri ve Elazığ’da (Keban) çıkarılır.

10. Antinom: Cephane yapımında cam ve seramik sanayinde renklendirme işlerinde kullanılır. En fazla Balıkesir KütahyaBursa İzmir ve Tokat’ta çıkarılır.

11. Asbest (Amyant): Öz ısıya dayanıklı eşyaların yapımında kullanılır.Kansorejen olması nedeniyle kullanımı sınırlıdır.En fazla Erzincan Kars Ağrı Malatya Sivas ve Uşak’ta çıkarılır.

12. Barit: Çeşitli boyaların yapımında ve sondaj çalışmalarında kullanılır.Isıyı emme ve soğutma özelliği taşır.Cam sanayinde kullanılır.En fazla Antalya Mersin Adana ve Elazığ’da çıkarıtılır.

13. Fosfat: Suni gübrenin hammaddesidir.Dünyada Fas Tunus ve Cezayir’de çıkartılır.Ülkemizde Mardin’den (Mazıdağı) çıkartılır.Yeterli olmadığı için ithal edilir.

14. Wolfram: Sert olduğu özel sanayi çeliği olarak kullanılır.Demiryolu iş makineleri uçak gemi ve uzay araçları yapımında kullanılır.En fazla Bursa (Uludağ) Kırıkkale (Keskin) Elazığ (Keban) ve Niğde’de çıkartılır.

15. Lüle taşı: Pipo ve süs eşyası yapımında kullanılır.Dünyada ve Türkiye’de sadece Eskişehir’de çıkarılır.

16. Manganez: Çeliğin sertleştirilmesinde kullanılır.Ray ve karayolu araçları köprülerin yapımında kullanılır.En fazla UşakAfyon Burdur Muğla Artvin Adana Antep Sivas Erzincan ve Trabzon’da çıkarılır.

17. Nikel: Sanayide demir bakır alüminyum ile alaşım yapımında kullanılır.Tuzlu suya dayanıklıdır.Bu nedenle gemi yapımında kullanılır.Ülkemizde Manisa ve Turgutlu’da çıkarılır.

18. Oltu taşı: Tesbih ve süs taşı olarak kullanılır.Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılır.

19. Zımpara taşı: Zımpara yapımında kullanılır.Ülkemizde İzmir (Karaburun Urla Çeşme Ödemiş) ve Muğla’da (Milas) çıkarılır.

20. Tuz: Kayalardan göl ve deniz gibi durgun sulardan elde edilir.Tuz üretiminin %30’u Tuz Gölü’nden %10’u kayalardangeri kalanı da İzmir Çamaltı Tuzlası’ndan elde edilir.

21. Mermer: Heykel yapımında inşaat işleri ve süslemede kullanılır.Ülkemiz mermer bakımından zengindir.Afyon KütahyaMarmara Adaları Kırşehir Tokat Bitlis ve İzmir’de çıkarılır.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>