Türkiye’de Yaşayan Çingeneler


ReklamTürkiye’de Yaşayan Çingeneler

Türkiye’de yaklaşık 100 bin Çingenenin kimliksiz olarak yaşadığı tahmin ediliyor. Çingenelerin kimlik sorunu eskiye dayanıyor. Çingeneler yoğun olarak Türkiye’ye Birinci Dünya Savaşı sırasında Bulgaristan ve Yunanistan’dan geliyor. 1934 tarihli İskan Kanunu ile Çingenelerin Türkiye’ye girmesi yasaklanıyor.
1923’te 470 bin civarındaki bir nüfusun Türkiye’ye göçtüğü biliniyor. Göçenlerin ırkına dair bir bilgi olmamasına rağmen bu dönemde büyük bir Çingene nüfusun mübadele sonucu Türkiye’ye geldiği tahmin ediliyor. Suat Kolukırık 1934 tarihli yasanın çıkış sebebini şöyle izah ediyor: “1930’lar Avrupa’da faşizmin ayyuka çıktığı yıllardı. Yasanın Türkiye’de çıktığı dönemde Almanya’da bir buçuk milyon Çingenenin katledildiğini biliyoruz. Türkiye’de bu dönemde yasanın çıkmasıAvrupa’dan etkilenmesinden kaynaklanabilir.”
Çingenelerin hakları Osmanlı döneminde korunmuş. Daha çok gemicilikle hayatlarını kazanmışlar. Bu özelliklerinden ötürü Fatih tarafından ödüllendirilmişler. 1530 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın çıkardığı kanunnamede hakları korunmuş ve yerleşebilmeleri için yasa çıkarılmış. Kale duvarı yapımında demircilikte ve sepetçilikte önemli bir boşluğu doldurmuşlar. Günümüzde Çingeneler Türkiye’nin hemen her yerinde dağınık olarak yaşıyor. Yaşadıkları bölgelerin başında MarmaraEge ve Akdeniz geliyor. Bunu Karadeniz İç Anadolu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri takip ediyor.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>