Toplumsal barış ile ilgili kompozisyon


ReklamAynı toprak parçası üzerinde bir arada yaşayan ve temel çıkarlarını sağlamak için iş birliği yapan insanların tümüne toplum denir. Toplum, tesadüfen insanların bir araya gelmiş oldukları topluluk değildir. Aynı kültürel değerler etrafında birleşmiş, ortak duygu ve değerleri paylaşan bir oluşumdur. Toplumsal barış ise, aynı toprakta yaşamış ve aynı değerleri taşıyan toplumun iç çatışma olmadan hayatlarını huzur içinde sürdürmeleri anlamına gelmektedir.

Bir toplum farklı ırklardan insanların olması barışın korunması için engel görünmemesi gerekir. Yüce Allah, insanları farklı farklı yaratmıştır. Yeryüzünde dilleri, renkleri, kültürleri ve inançları birbirinden farklı milyonlarca insan yaşamaktadır. her insanın kendi ırkından, kültüründen ve inancından olan bireylere karşı kendini daha yakın hissetmesi son derece doğal bir durumdur. Ancak diğer insanlara karşı ön yargılı olmak ve onlara karşı düşmanca duygu ve düşünceler beslemek de kesinlikle doğru değildir. Çünkü ırkı, dili, dini ne olursa olsun Yüce Allah tarafından yaratıldığını ve toplumsal barışı bozacak söz ve davranışlarda bulunulmaması gerektiği konusunda dikkat edilmesi gerekir. Toplum içinde yaşanacak küçük bir olayın başta olayı çıkartanlar olmak üzere o toplumda yaşayan tüm insanları mutsuz edeceğini düşünerek hareket etmek gerekir.

İnsan haklarına saygı duymak toplum barışı için tek tek bütün insanların vazifesi olduğu gibi, dini, ahlaki ve hukuki bir sorumluluktur. Toplumsal yaşamın sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinde temel insan haklarına saygıyı göstermenin son derece önemli olduğunu bilelim. Bunun aynı zamanda bizleri bir arada tutacak olan huzurlu bir barış ortamının temeli olduğunu unutmayalım


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Buradan Buldular:

  • barış ile ilgili kompozisyon
  • toplumsal barış ile ilgili kompozisyon
  • toplumsal barış kompozisyon
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 4,60 )
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>