Tasvir Örnekleri


ReklamTasvir Örnekleri

Gönlüm neşe dolu dağlara tırmanmaya başladım. Çok geçmeden çamları göklere kadar yükselten bir orman ülkesine girdim; bu çamlar içimi her bakımdan saygı ile dolduruyordu.

…Sincaplar çam dallarına tırmanıyor aşağıda da çok parlak tüylü geyikler dolaşıyordu. Böyle sevimli bir hayvanı görürüm de akıllı uslu insanların onu nasıl öldürebileceğini bir türlü anlayamam.

Güneşin altın ışıkları çam ağaçlarının sık koyu yeşilli yaprakları arasından tatlı ve neşeli süzülüyordu. Ağaç kökleri tabiî merdiven basamakları gibiydi. Her tarafta kapalı yosun sedirleri vardı. Taşlar kadifeden minderler gibi bir kadem yüksekliğinde en güzel yosunlarla örtülmüştü. Tatlı bir serinlik. Rüyada duyulur gibi bir pınar şırıltısı… Yer yer suyun taşların altından gümüş parlaklığıyla nasıl sızladığı çıplak ağaç köklerini kayaları nasıl yıkadığı görünüyordu. İnsan tabiatta olup bitenleri şöyle bir eğilip kulak verse nebatların esrarlı oluş hikâyesinidağlardaki kalbin sessiz atışını işitir.

Su bazı yerlerde taşların arasından köklerin dibinden daha kuvvetle fışkırıyorufak çağlayanlar yapıyor. Oralarda oturmak ne hoş. Dört taraftan hâlikulâde güzel sesler geliyor; kuşlar kavuşma isteğiyle zaman zaman şarkılar söylüyorlar. Ağaçlarbin bir kızın dileğinden fısıldaşıyor. Garip dağ çiçekleri bin bir kızın gözüyle bize bakıyor biçim biçim acaip yapraklarını bize doğru uzatıyolar.

…Brocken oteline giriş bende tuhaf masallarda duyulanlara benzer bir his uyandırdı. Çamların kayalıkların arasında insan tek başına uzun bir dağ yolculuğu yaptıktan sonra kendini birden bire bulutlar içinde bir evde buluveriyor. Şehirler dağlarormanlar hepsi ayağınızın altında ve şimdi yükseklerde garip şekilde bir araya toplanmış çeşit çeşit yabancılardan meydana gelmiş bir insan topluluğuna rastlarsınız. Böyle yerlerde âdet olduğu üzere kalabalık sizi beklenen bir dostuymuşsunuz gibi yarı merak yarı lâkaytlıkla karşılar…
(H. Heine. Seyahat tabloları Cilt:1 Türkçesi:P.N. Boratav)

Açıklama:

Harz Dağları: Almanya’da Hanovre ile Brunswcik arasında uzanan bir dağ silsilesi. Madenleri ile meşhur ve bir çok efsanelerin yatağıdır. H. Heine; Seyahat Tabloları’nda bu masal ve efsanelerin ilhamlarına büyük yer ayırmıştır. Henri Heine (Hayne) (1797 – 1856) Romantik çığıra bağlı meşhur Alman şâiridir. Istıraplı ve alaycı şiirleriyle tanınmıştır.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>