Sünger Nedir?


ReklamSünger Nedir?

Süngerler Nedir? Süngerler Neye Denir? Süngerler Hakkında Bilgi Süngerler Nelerdir? Süngerler Ne işe yarar
Sünger Sünger Nedir? bir hayvan türüdür. Ama Sünger Nedir? ayırımı öylesine güç yaratıktır ki XIX. Yüzyıl başlarına değin bitkimsi hayvan yada hayvan bitki olarak adlandırılmıştır. Sünger Sünger Nedir? çok hücreli hayvanlar arasında en ilkel yapılılardan biridir. Kas Sünger Nedir? sinir Sünger Nedir? ağız ve sindirim boşluğu Sünger Nedir? kalp gibi herhangi bir organı oluşmamışır. Buna karşın süngerlerin çok uzun zamanlardanberi yaşadığı ve varlıklarını başarıyla sürdürdükleri bilinmektedir. 5000’den çok türü olan bu hayvanlar tatlı suda ve denizlerde Sünger Nedir? 7500 metreden derin olan yerlerde bile yaşarlar.
Genellikle göze çarpacak derecede güzel Sünger Nedir? çok çeşitli boy ve renklerde olan süngerlerden binlerce yıldır yararlanılmaktadır. Günümüzde en önemli kullanım alanı ilaç endüstrisindedir. Bir tür süngerin bazı kanserlere karşı yararlılığı üzerinde durulmaktadır.
SÜZME MAKİNELERİ
Süngerler Sünger Nedir? vücutlarının iç ve dış bölümlerine düzensiz bir şekilde dağılmış birkaç değişik yapıda hücrelerden oluşur. Süngeri diğer hayvanlardan ayıran Sünger Nedir? vücutlarındaki yaka hücreleri tarafından oluşturulan odacıklardır. Bu tip hücrelere adını veren Sünger Nedir? hücre merkezinde bulunan ve kamçıya benzeyen küçük çıkıntılardır. Bu kamçıcıklar süngeri baştan başa kaplayan kanallara giren suya Sünger Nedir? sürekli olarak vurulurlar.
Kuşkusuz su Sünger Nedir? oksijen ve besin maddelerini getirmektedir. Yaka hücreleri sudaki bakteri Sünger Nedir? küçük yosun ve organik atıkları yuttuktan sonra bunları besin torbacığı denilen hücrelerine geçirirler. Bunlar kendi başlarına hareket edebilen sindirim hücreleridir. Sindirdikleri besinleri diğer hücrelere iletirler. Tüm hücrelerin birbiriyle oksijen ve karbondioksit değişimi yaptıkları görülmektedir.
On santim boyunda ve iki santim kalınlığında bir süngerin iki milyonu aşkın yaka hücresi vardır. Bu sünger kanallarından günde 110 litre su pompalayabilir. Bu özellikleriyle canlı bir süngeri Sünger Nedir? etkin bir filtre olarak da niteliyebiliriz.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 1,00 )
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>