Rüzgarın Oluşumu Nasıldır?


ReklamRüzgarın Oluşumu Nasıldır?

Yüksek atmosfer basıncından düşük atmosfer basıncına doğru hareket eden havaya rüzgar denir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi rüzgarın temel sebeplerinden birisi basınçtır. Burada bahsi geçen yüksek basınç ve düşük basınç bölgelerinin oluşumuna etki eden faktör ise Güneş�tir. Çünkü gün boyu güneş ışınları eşit bir şekilde yeryüzü tarafından emilmezler. Yani bazı bölgeler çok fazla enerji alırken bazı bölgeler az enerji almaktadırlar. Böylece farklı atmosfer basınçları görülmektedir.

Rüzgar Fizik Alanında Hangi Teori ve Kanunlarla ilgilidir?

Rüzgarın oluşumunda bir çok etken vardır. Fakat bunların temelinde basınç vardır. Basınç farkından dolayı oluşan hava akımına rüzgar denilmektedir. Yani Rüzgarsoğuk havanın etkili olduğu yüksek basınçtan sıcak havanın etkili olduğu alçak basınca doğru hareket eden hava akımıdır.

Rüzgara Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Basıncın dışında rüzgara etki eden faktörlerden diğerleri ise sıcaklık hareket teorileridir. Bunların dışında rüzgarın yönüne etki eden faktörlerden birisi de Dünya�nın dönme yönüdür. Dünya�nın dönme etkisinin rüzgarın yönüne olan etkisini araştıran kanun ise �Coriolis Kuvveti�dir.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>