Öğretmen olmak için gerekenler


ReklamÖğretmen olmak için gerekenler -ögretmen olmak için ne yapmak gerekir-öğretmen olmak için yapılması gerekenler

Sınıf öğretmeninin temel görevleri ise MEB’nın ilgili yönetmeliklerinde de açıkça belirtilmiştir. Bunlara arasında:
– Haftalık-aylık planlar yaparak öğrencilere hangi ders ve eğitimi vereceğini önceden belirlemektir. Mesela Türkçe dersinde ilk başlanacak konu harfler ise bunun günlük planlaması yapılarak bir ay sonra hangi konuya geçilebileceği belirlenmiş olur. Bu da karışıklara ve aksamalara son verir.
– Öğrencilerin başarılarını değerlendirip buna göre tedbirler almak.
– Velilerle iletişim halinde bulunmak
– Belki de en önemlisi ailevi ve sosyal manada sorunları olan öğrencilerle birebir iletişime geçmek bunu gizlilik içinde yürütmek.
Sınıf öğretmeni olabilmek için ilk yapılması gereken şey lise mezunu olmak ve üniversite sınavlarına girmektir. Ülkemizde hâlihazırda 90 üniversitede sınıf öğretmenliği bölümü bulunmaktadır. Eşit ağırlık puanıyla alım yapan bu bölümün ortalama taban puanları 455 ile 381 arasında değişmektedir. Lisans eğitimi esnasında görülen dersler ağırlıklı olarak öğrencilere uygulanacak müfredatla eşdeğer ve ayrıca pedagojik derslerdir. Bu dersler: Türkçe(Dil bilgisi Türkçe öğretimi) İlk okuma yazma öğretimi Matematik (Temel matematik ve Matematik öğretimi Fen bilimleri (Canlılar bilimigenel fizik genel kimya Çevre bilimi Fen bilgisi öğretimi) Sosyal bilimler (Türk tarihi Coğrafya hayat bilgisiVatandaşlık ve sosyal bilgiler öğretimi) Sanat (Müzik resim Müzik öğretimi) beden eğitimi ve formasyon dersleri. Dikkat edilirse üniversite eğitimi esnasında alınan dersler sadece öğretilecek konular değil aynı zamanda bu derslerin nasıl öğretileceği ile ilgilidir.
Lisans eğitiminin bitmesiyle beraber KPSS(Kamu Personel Seçme Sınavı)’na girilerek alınacak puanın da kafi gelmesiyle atama yapılır. Atanma şansı en çok olan bölümlerden olan sınıf öğretmenliğinin 2012 KPSS taban puanı 692dur ve 4931 kişi atanmıştır. Puanınıza göre atama otomatik sistemle yapılmaktadır.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>