Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir


ReklamMilli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir

SORU: Uzun süredir merak ettiğim bir soru vardı. Halen cevabını bulamadığım soru bir imam kardeşimizin hutbesi esnasında meydana geldi. Hutbeyi veren kardeşimiz hutbesinin sonuna doğru; “…Yarabbi milli ve manevi değerlerimizi de koru” şeklinde duada bulundu. Daha önceleri de bazı imam kardeşlerimizin vaizlerinde de bu cümleyi duymuştum. Düşündüm içeriğini çözemedim. Sizlerden ricam; “MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZ”den kasıt nedir? Detaylı bir şekilde cevaplarınızı bekliyorum. Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim…

CEVAP: “Milletleri ayakta tutan millî ve manevî değerlerdir. Bu değerler Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir milletlerin birlik beraberlik ve toplumsal dayanışma içerisinde yaşamasını ve milli kimliğiyle tarih sahnesinde yer almasını sağlamaktadır. Milletler Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir söz konusu değerleri gelecek kuşaklara aktardığı oranda varlıklarını sürdürürler. Tarih Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir bize milli ve manevi değerlerine sahip çıkmayan ve başka milletleri körü körüne taklit edip milli şahsiyetlerini kaybedenlerin dünya coğrafyasından silinip yok olduklarını göstermektedir. Bu yüzden Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir bir toplumu içten yıkmak isteyenler Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir inanç Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir ahlak ve milli değerleri yok etmeyi ilk hedef olarak seçmektedirler.
Yüce dinimizle milli kültürümüz adeta bütünleşmiş ve dinimizin güzel prensipleriyle yoğrulmuştur. Sevgi Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir saygı ve fedakârlığın geliştirilmesinde Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir toplum hayatımızın ahenkli ve sağlam bir şekilde devam ettirilmesinde Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir gençlerimizin ve çocuklarımızın yetiştirilmesinde Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir manevi değerlerimizin ve milli kültürümüzün katkısı büyüktür. Özellikle genç kuşakları bu değerler çerçevesinde eğitmek ve yetiştirmek oldukça önemlidir. Çünkü gençlerin dini ve ahlaki değerlerden uzaklaşmaları Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir örf ve adetlerimize uymayan davranışları benimsemelerine Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir zararlı akım ve alışkanlıkların tuzağına düşmelerine yol açmaktadır. Bu itibarla geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir milli Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir manevî ve kültürel değerlere uygun yetiştirmek Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir anne-baba eğitimci ve toplum olarak hepimizin görevidir. Nitekim Yüce Allah Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir dini ve ahlakî prensiplere sahip çıkarak kimlik ve şahsiyetimizi korumamızı emretmiş ve şöyle buyurmuştur:
“İşte bu din Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir benim dosdoğru yolumdur. Artık ona uyun. Başka yollara uymayın. Yoksa o yollar Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir sizi parça parça edip Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir doğru yoldan ayırır. İşte bunları Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir sakınasınız diye Allah size emreder.” ( En’am Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir 6/153)
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de bizleri ahlakî çöküntüye neden olabilecek Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir birlik ve beraberliğimizi bozacak başka milletlerin örf ve adetlerini benimsemekten sakındırmıştır. Bugün Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir toplumumuzda yılbaşı kutlaması adı allında düzenlenen eğlence ve toplantılar kültürel ve geleneksel bir temele sahip değildir. Bu tür eğlencelerde aklı ve sağlığı tehdit eden içki içmeyi Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir aile bütçesini sarsan kumarı ve israf boyutundaki harcamaları milli ve dini değerlerimizle bağdaştırmak asla mümkün değildir. Ayrıca milli ve manevi değerlerimize ters bu tür eğlence ve adetler Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir kültürel tahribata yol açmakta Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir bizleri millî kimliğimizden uzaklaştırmaktadır. Bunun için kültürel mirasımızdan Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir dini anlayış ve heyecanımızdan kaynaklanan değerlerimizi yaşatmaya gayret edelim ve bu değerlerimizi genç kuşaklara aktarmaya çalışalım. Dini ve milli değerlerimizle çelişen başka kültürlerin örf ve adetlerini körü körüne taklit ve özentiden kaçınalım. Yılbaşı kutlamalarını vesile edinerek Allah ve Resulünün razı olmayacağı tavırlar yerine Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir geçmiş senelerde yaptıklarımızı gözden geçirerek ve gelecek yeni yılda hayatımıza daha iyi nasıl yön verebileceğimizi düşünelim. Yılbaşı Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir takvim Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir tarih Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir tatil Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir eğlence Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir şenlik ve bunlarla ilgili âdetler bir milletin kültürüdür. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’ye göçünce Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir burada öteden beri iki bayramın bulunduğunu ve bu bayramlarda kutlama yapıldığını öğrendi. Bayramlar Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir dinin etkilenmesi bakımından önemli kültür unsurları olduğu için bunları değiştirdi ve yerlerine Ramazan ile Kurban bayramlarını tebliğ etti. Daha pek çok hadiste Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir başka dinlerle ilişkisi veya sembolik değeri/fonksiyonu bulunan âdet ve uygulamaları Müslümanlara yasakladı.”
Bazı kesimlerde; milli değerlerden ulusçuluğun Milli Değer ve Hayatla İlişkisi Nedir manevi değerlerden bütün dinlerin ortak yönlerinin (dinler arası diyalogun) ağır bastığı ortaya çıkmıştır.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Buradan Buldular:

  • milli değer hayatla ilişkisi
  • milli değerlerimiz hayatla ilişkisi
  • milli değerler ve hayatla ilişkisi
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 3,00 )
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>