Mikroskobik Canlılar Hakkında Kısa Bilgi


ReklamMikroskobik Canlılar Hakkında Kısa Bilgi

Mikroskobik canlılar gözle görülemeyen ancak mikroskop ile incelenip gözlemlenebilen organizmalara verilen genel bir terimdir. Bu canlılar birçok ortamda farklı şekillerde yaşayabilir. Mikroskobik canlıları toprak hava su veya başka bir canlının bedeninde yaşarken görebiliriz.

Mikroskobik canlılar yararlı ve zararlı olmak üzere iki kategoriye ayrılabilir.

Yararlı Mikroskobik Canlılar

Bu canlı türü günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Sütten yoğurt ve peynir yapılırken mayalama işlemi için bu canlılardan yararlanılır. Aynı şekilde üzümden sirke gibi fermantasyon işlemlerinde bu canlılardan yararlanılır. Toprağın çürütme özelliği yine bu canlılar sayesinde vardır. Her maddeyi çürüterek toprağa karıştıran bu canlılar toprağın zenginleşmesine yardımcı olur.

Zararlı Mikroskobik Canlılar

Tüm canlılarda hastalıklara neden olup parazit bir yaşam biçimi sergileyen organizmalardır. En bilindik hastalıklar tifoverem gibi hızla yayılan hastalık türleridir.

Mikroskobik canlılar tek hücreli yada çok hücreli olabilirler. Az gelişmiş yada çok gelişmiş bu organizmalar mikrobiyoloji bilim dalı tarafından incelenir. Mikroskobik canlılar özellik bakımından hücreye benzeyenler ve hücreye benzemeyenler olarak iki farklı dala ayrılır. Hücreye benzeyen mikroskobik canlılara bakteriler mantarlar protistler örnek verilebilirken hücreye benzemeyenlere de virüs viroidler ve prionlar örnek olarak verilebilir.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>