Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri


ReklamMasal Türü ve Masal Türünün Özellikleri

Olağanüstü öğe Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri kahraman ve olaylara yer veren öykülerdir. Masal terimi öncelikle Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri Sindirella Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri Çizmeli Kedi gibi sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar. Ama sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebi yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır. Halk masalları 4 temel grupta toplanır. Hayvan masalları Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri olağanüstü ve gerçekçi masallar Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri güldürücü öyküler Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri zincirlemeli masallar.

* Hayvan masalları genellikle kısa masallardır. Lafontaine masalları bu türün en güzel örnekleridir. Şeyhi’nin Har-name adlı eseri de Divan edebiyatındaki hayvan masalları türüne görmek gösterilebilir.

* Olağanüstü masallarda Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri olağan varlıkların yanı sıra cin Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri peri Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri dev Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri ejderha gibi olağanüstü varlıklara da yer verilir. Gerçekçi masalların başlıca kahramanları ise padişahlar Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri vezirler Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri prenses ve prensesler Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri zenginler Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri hırsızlar ya da haydutlar gibi gerçek hayattaki kişilerdir.

* Güldürücü masallar okuyan ve dinleyeni eğlendirmeyi amaçlayan masallardır.

* Zincirleme masallarda sıkı bir mantık bağıyla birbirine bağlanan Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri küçük ve önemsiz bir dizi olay art arda sıralanır.

Olaylar ve kişiler olağanüstü özellikler taşırlar ve tamamen hayal ürünüdürler.

Yer ve zaman belirsizdir. (zamanın birinde Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri peri padişahının ülkesinde gibi)


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>