Kadınların Yasal Hakları Nelerdir


ReklamKadınların Yasal Hakları Nelerdir

Çok Eşlilikten Tek Eşliliğe 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile erkeklerin birden fazla kadınla evlenmeleri ve tek taraflı boşanmaları ile ilgili hakları kaldırıldı. Kadınlara Kadınların Yasal Hakları Nelerdir boşanma hakkı Kadınların Yasal Hakları Nelerdir velayet hakkı ve tasarruf hakkı tanındı.

Seçme ve Seçilme Kadınlar Kadınların Yasal Hakları Nelerdir seçme ve seçilme hakkına 1934 yılında kavuştular. 5 Aralık 1934 tarihinde Kadınların Yasal Hakları Nelerdir Anayasa’da yapılan bir değişiklik ile kadınlara “seçme ve seçilme” hakkı verildi. 8 Şubat 1935 tarihinde ise Kadınların Yasal Hakları Nelerdir Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadınların Yasal Hakları Nelerdir “Beşinci Dönem” seçimleri sonucu Kadınların Yasal Hakları Nelerdir 17 kadın milletvekili ilk kez Meclis’e girdi. Bu sayı Kadınların Yasal Hakları Nelerdir ara seçimlerde 18’e çıktı.

Çalışma Hayatı 8 Haziran 1936 tarihinde Kadınların Yasal Hakları Nelerdir İş Yasası’nın kabul edilmesi ile birlikte Kadınların Yasal Hakları Nelerdir kadınların çalışma hayatını ilgilendiren bazı düzenlemeler yapıldı. 22 Aralık 1966’da ise Kadınların Yasal Hakları Nelerdir eşit değerde iş için Kadınların Yasal Hakları Nelerdir kadın ve erkek işçiler arasında “ücret eşitliği” sağlandı.

Kocanın İzni ve Soyadı 29 Kasım 1990 tarihinde Kadınların Yasal Hakları Nelerdir Medeni Kanun’da yer alan “Kadının çalışmasını kocanın iznine bağlayan” hüküm iptal edildi. Ancak Kadınların Yasal Hakları Nelerdir meslek ve iş seçiminde ve bunların yürütülmesinde Kadınların Yasal Hakları Nelerdir evlilik birliğinin huzur ve yararının gözünde tutulması gerekiyor (Yeni Medeni Kanun Md.192) 22 Mayıs 1997 tarihinde ise Kadınların Yasal Hakları Nelerdir kadının evlendikten sonra Kadınların Yasal Hakları Nelerdir kocasının soyadının yanı sıra Kadınların Yasal Hakları Nelerdir kendi soyadını da kullanabilmesine olanak sağlandı.

Vergide Ayrı Beyan 1998 yılına kadar Kadınların Yasal Hakları Nelerdir kadının vergiye tabi geliri Kadınların Yasal Hakları Nelerdir “Aile reisi beyanı” adı altında Kadınların Yasal Hakları Nelerdir kocası tarafından beyan ediliyordu. Bu da bazı problemlerin doğmasına neden olabiliyordu. 29 Temmuz 1998 tarihinden itibaren Kadınların Yasal Hakları Nelerdir bu uygulamaya son verildi. O gün bu gün Kadınların Yasal Hakları Nelerdir kadınlar vergiye tabi gelirlerini Kadınların Yasal Hakları Nelerdir eşlerinin bilgisi dışında Kadınların Yasal Hakları Nelerdir kendi adlarına beyan edebiliyorlar. Böyle olunca Kadınların Yasal Hakları Nelerdir kocası da geliri ve serveti hakkında bilgi sahibi olmuyor.

Yeni Medeni Kanun 22 Kasım 2001 tarihinde kabul edilen yeni Medeni Kanun ile kadınlara Kadınların Yasal Hakları Nelerdir bazı yeni haklar sağlandı. Bunlardan biri olan “Boşanma halinde mal paylaşımında” Kadınların Yasal Hakları Nelerdir taraflar arasında önceden yapılmış Kadınların Yasal Hakları Nelerdir aksine bir sözleşme yoksa Kadınların Yasal Hakları Nelerdir boşanma durumunda Kadınların Yasal Hakları Nelerdir evlilik sırasında edinilen mallar Kadınların Yasal Hakları Nelerdir yarı yarıya paylaşılacak. Evlilik devam ettiği sürece Kadınların Yasal Hakları Nelerdir anne ve baba çocukla ilgili velayeti birlikte kullanabilecekler. Ayrıca Kadınların Yasal Hakları Nelerdir eşin açık rızası bulunmadıkça Kadınların Yasal Hakları Nelerdir oturulan evin kira sözleşmesi feshedilemeyeceği gibi Kadınların Yasal Hakları Nelerdir devir de edilemeyecek.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>