İşitme engellilere yönelik etkinlikler


Reklamİşitme engellilere yönelik etkinlikler-işitme engellilere yönelik etkinlikler örnekleri

Çocuklar evde okulda sokakta birçok farklı sesle karşılaşırlar. Bunun yanında değişik sesli oyuncaklara da sahip olabilirler. Eğitimciler ve anne-babalar çevrede duyulan tüm seslerden eğitimsel amaçlı olarak yararlanabilirler ve çocukları çevredeki sesleri keşfetmeleri için yönlendirebilirler.

İşitsel algı işitsel ayırt… etme ses kaynağını bulma işitsel sıralama ve işitsel bellek gibi alt başlıklar halinde toplanmaktadır.

İşitsel ayırt etme seslerdeki farklılıkları birbirinden ayırt etme becerisidir. İşitsel ayırt etme seslerin ritim ton ve frekans özelliklerine göre yapılır.

Sesin kaynağını bulma önemli bir işitsel yetenektir. Ses ve ses kaynağı arasında bağlantı kurmak çocuğun kendini çevreye uydurmasına ve olayları algılayıp doğru yorum yapabilmesine yardımcı olur. Ayrıca yön kavramını kazanmasında büyük etkendir. İşitsel sıralama görsel sıralamadan pek farklı değildir. Fakat işitmede olayın algılanabilmesi için konuyla ilgili bilgilerin hatırlanması gerekmektedir. İşitsel sıralama bellekle iç içe bir konumdadır. Bu nedenle işitsel sıralama etkinlikleri birlikte ele alınmalıdır.

Bir olay sırasında duyulan seslerin bellekte depolanması işitsel belleği oluşturur. Bir süre sonra aynı sesle karşılaştırıldığında bu bilgi yeni karşılaşılan durum için de kullanılır. Çocukların işitme algısı ile ilgili etkinlikleri yaparken eğitimciyi dikkatle dinlemeleri sağlanmalı ve etkinlikleri anladıklarından emin olunmalıdır. Sadece işitsel yeteneklerini kullanarak yapabilecekleri etkinliklerden önce işitsel ve görsel yeteneklerini birlikte kullanacakları etkinlikler seçilmelidir. Seslerin orijinal etkilerini değiştirmemeye etkinliklere başlarken özellikle çocukların yakın çevrelerinde duydukları seslerin seçilmesine özen gösterilmelidir.

İŞİTSEL ALGI İLE İLGİLİ YAPILACAK ALIŞTIRMALAR

• Masada çocukla karşılıklı oturun

• Çocuğa ismini söyleyin

• Çocuğun dikkatini toplamasını sağlayın

• Parmaklarıyla masaya vurmasını sağlayın

• Her iki kez vuruştan sonra bir süre bekleyin.. Böylece vuruş sayısı daha belirgin olur

• Daha sonra çocuğa ‘şimdi sen yap’ deyin ve elleri masaya masaya vuracak şekilde yönlendirin

• Çocuğun masaya elini iki kez vurmasını teşvik edin


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Buradan Buldular:

  • işitme engellilere yönelik etkinlikler
  • işitme engellilere uygun etkinlikler
  • işitme engellilere yönelik etkinlik örnekleri
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 1,33 )
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>