Himalaya Dağları Hakkında Bilgi


ReklamHimalaya Dağları hakkında bilgi

Himalaya Dağları dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır. Asya’nın orta güney kısmında doğu batı doğrultusunda uzanır. Dünyanın en yüksek zirvesi Everest’i (8850 m.)Nepal ile Tibet (Çin) sınırında yer alır. Everest tepesi Nepal’in sınırları içersindedir. Himalayalar levha tektoniği kuramına göre iki kıtasal levhanın yani Hindistan levhası ve Asya levhasının çarpışması sonucu oluşmuştur ve bu oluşum halen devam etmektedir.

Pakistan Hindistan Çin Nepal ve Butan’ dan geçen 2400 km uzunluğundaki Himalaya dağ zincirinin buzulları Asya’ nın 9 büyük nehrini besliyor. 13 milyar insan bu su yollarına bağımlı olarak yaşıyor. Verilere göre ise Himalayalarda sıcaklıklarson 30 yıl içinde on yılda bir 06 ile 015 derece artmakta ve sıcaklıkların artmaya devam etmesi halinde 50 yıla kadar buzul ve karların tamamen erimesi bekleniyor.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>