Görev Bilinci ile ilgili Kompozisyon Örneği


ReklamGörev Bilinci ile ilgili Kompozisyon Örneği

Bir görev bilince sahip kişi her şeyden önce ciddi bir konuda ve bir hizmet anlamı içinde olduğundan emin bulunmalıdır. Gerçek yararı olmayan bulunuş ve eylemler görev bilinci olamaz. Zira görev bilincine pozitif bakmak anlamı yerinde kılar. Yoksa negatif görev bilinci deyimi yerinde olamaz. Görev bilincinde önemli olan ne yaptığının farkında olunmasıdır. Herkes kendi üzerine düşeni hakkıyla yaptığı takdirde olumlu açılım ve gelişme gösteren bir ortam şartında bulunur.
Görev bilinci bir çeşit şuurluluktur. Şuurlu bulunma hali yapılan görevi sürekli doğrulamada bırakır. Zira bir çeşit yapılanma ve inkişaf içerdiğinden ortam olumsuzluklarından ayrıştırarak pozitif bir görev anlayışının yer etmesini sağlar. Görev bilinci konusu aynı zamanda bir sorumluluktur. Sorumluluk duygusu kişiyi karşılık beklemeden uzak tutarak egosal dürtülerden korur.
Görev bilinci kendini bilme ve gerçek hesaplaşmaya girmedir. Buna ait eski bir hikâye görev bilincini ne güzel anlatır:
Osmanlı şeyhülislamlarından olan Molla Fenârî şeyhülislam olmadan önce Bursa kadısıdır. Onun kadılığı sırasında bir adam pazardan bir at satın alır. Fakat alışverişin hemen arkasından atın hasta olduğunu fark eder. Geri vermesi gerekmektedir; ama satın aldığı “Adam zorluk çıkartır atın hastalığını kabul etmez” diye önce kadıya gidip resmi kanaldan işi sağlama bağlamak ister. Mahkemeye gittiğinde kadı Molla Fenârî’yi yerinde bulamaz.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Buradan Buldular:

  • görev bilinci ile ilgili atasözleri
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 5,00 )
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>