Din Anlayışı nedir?


ReklamDin Anlayışı nedir?

Din Yüce Allah’ın insanları iyiye yöneltmek kötülükten alıkoymak için peygamberler aracılığı ile bildirdiği ilahi kurallardır. Dinin amacı insanları dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştırmaktır.

Din anlayışı ise Allah tarafından gönderilen dinin yani ilahi kuralların insanlar tarafından içinde bulundukları şartlara göre algılanma ve yorumlanma biçimleridir.

Din akil sahibi insanlara seslenir. Çünkü dini anlayıp değerlendirilecek tek varlık; akıllı düşünen sorgulayan irade sahibi olan insandır. Din insanların yanlış düşünce inanç ve davranışlardan uzaklaşmasını ister. Onlara iyi ve güzel davranışlarda bulunmalarını öğütler. Bu doğrultuda insanların iyi geçinmelerini birbirlerini sevmelerini saymalarını barış ortamında mutlu ve huzurlu yasamalarını amaçlar.

Din ve Din Anlayışı arasındaki farklar nelerdir ?

1. Din ile dinin anlaşılması birbirinden farklıdır.

2. Din vahye; dinin anlaşılması ise insanların düşünce ve yorumlarına(akla) dayanır.

3. Din bütün insanlara hitap ettiğinden evrensel; din anlayışı ise bireyseldir.

4. Din tek iken din anlayışları farklı olabilir.

5. Dini benimsemekte manevi bir zorunluluk var iken din anlayışını benimsemek de bu zorunluluk yoktur.

6. Din değişmez iken Din anlayışı kişilere ve zamana göre değişebilir.

7. Din anlayışı hiçbir zaman dinin özüne ters düşmemelidir.

8. Din Anlayışındaki Yorum Farklılıkları nasıl ortaya çıkmıştır?

İslam’ın geldiği ilk yıllarda Müslümanlar dinî konularla ilgili bir sorunları olduğu zaman Hz. Muhammed’e danışıyorlardı. (çünkü Yüce Allah onu İslam dinini insanlara anlatmakla görevlendirmişti. Bu nedenle de Peygamberimiz döneminde dini konularla ilgili bir sorun olduğunda sorunları Peygamberimiz çözüyordu. Peygamberimizin ölümünden sonra ise İslamiyet Arap Yarımadası’nın dışında çeşitli toplumlar ve uluslar arasında yayıldı. Böylece Müslümanlar farklı kültürlere örf ve adetlere mensup insanlarla karsılaştılar. Bu da yeni dini sorunların ortaya çıkmasına neden oldu. Müslüman bilginler Kur’an ve sünneti yorumlayarak bu sorunlara çözümler getirdiler çeşitli kitaplar yazdılar. Onların bu yorumları ve eserleri din değil dinin anlaşılma biçimlerinin ürünüdür.

Müslümanlar Peygamberimizin vefatından sonra dini anlama ve yorumlamaya yönelik birçok çalışma yapmışlardır. Bu çalışmalarda kişilerin kültürlerinin geleneklerinin bilgi deneyim ve birikimlerinin farklı olması; aynı ayet ve hadislerden farklı anlamlar çıkarmalarına neden olmuştur. Böylece dini konularda farklı anlayışlar ortaya çıkmıştır. Bu anlayışları dinin kendisi gibi algılamamak gerekir. Çünkü bunlar dine ilişkin yorumlardır. Ancak şunu da iyi bilmeliyiz ki 1400 yıl önceki bilim ve teknoloji ile günümüz teknolojisinin o zamanın sosyal ilişkileri ile günümüz sosyal ilişkilerinin birbirinden farklı olması bu farklı yorumların gerekli olduğunu göstermektedir.


ReklamBir önceki yazımız olan Alma şehir kızını, hamam der ağlar; alma köylü kızını, harman der ağlar atasözünün anlamı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>