Copernic Kimdir Copernic Eserleri Nelerdir?


ReklamCopernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir?

19 Şubat 1473 yılında Torun’da (Polonya) doğan Kopernik temel eğitimini tamamladıktan sonra 1492 yılında Krakov’daki okula devam ederek matematik ve astronomi konularında uzmanlaştı. 1494 yılında evine dönen Kopernik Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? başpiskopos olan amcasının tesiriyle dini eğitim için İtalya’ya gitti. Orada gökbilimci Domenico Noworra (1454-1504) ile beraber çalıştı. 1497’de memleketine dönüp Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? kilisede görev aldı fakat bu uzun sürmedi Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? 1501’de hukuk fakültesine devam etmekte iken Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? tıp fakültesine başlamak için tekrar İtalya’ya geri döndü. Burada çalışmalarına devam etti.Daha sonra amansız bir hastalığa yakalandı ve tedavi olmaya başladı.

Kopernik Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri kuralını açıklamıştır. Heliosentrik (helios=gr. gunes) teori bugün Kopernik teorisi olarak da adlandırılır. Yeni astronominin kurucusu kabul edilen Kopernik Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? ileri sürdüğü fikirleri ancak ömrünün sonlarında açıklayabilmiştir. Sebepleri ise kendisinin bunların doğru olduğuna yeterince emin olmaması ve din adamı olması sebebiyle kiliseden çekinmesidir. O dönemin Hıristiyan din adamlarına göre İsa Mesih güneşe sabit durması için emir vermişti ve güneş de sabit durmaktaydı. Yine genel inanca göre dünya düz tepsi gibiydi. Aksini düşünenler ise cehennemlikti. O dönemde Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? kiliseye karşı çıkan insanların ateşte yakılmasına hükmedilirdi.

Ömrünün sonlarına doğru sağlık problemleri yaşayan Kopernik’in bu din adamlarından korkusu kalmamıştı. Artık fikirlerini rahatça açıklayabilir Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? yazdığı kitabını ortaya çıkarabilirdi. Papa’ya kitabını göndererek şu mektubu yazdı: “Aziz peder Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? kitapta yazılanları okuyanların hemen reddedeceklerini biliyorum. Ben ömrüm boyunca çevremin düşüncelerine aldırmayan Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? fikirlerini savunan biri olamamışımdır. Etrafın tepkisinden Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? başladığım hususlardan vazgeçmeye niyetlendiğim olmuştur. Fakat çekingenliği üzerimden atarak çalışmalara devam ettim. Yazdıklarımı tenkit edenler olursa onlara aldırmayacağım ve saçma kabul edeceğim…”

Kopernik en önemli eserinde “De revolutionibus orbium coelestium” heliosentrik teorisini detaylı anlattı. 1540’ta ise butün fikirlerini içine alan kitabın basılması için müsaade çıktı. Astronom Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? doktor ve papaz olan Kopernik Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? Yunanlı astronom Batlamyus’un yanlış olan teorisini dünyaya anlatarak bilime büyük hizmette bulundu.Yani dünya evrenin merkezi değildi. 24 Mayıs 1543 yılında Frombork’ta öldü.

Yaşamı [değiştir]Nicolaus Copernicus 19 Şubat 1473’te bir Prusya şehri olan Thorn’da dünyaya geldi. Babası Krakovlu bir tüccar Copernic Kimdir? Copernic Eserleri Nelerdir? annesi de varlıklı bir ailenin kızıydı.Dört çocuğun en küçüğüdür. Kardeşi Andreas Augustinyan bir rahipti. Kız kardeşi Barbara Benedikten bir rahibeydi. Diğer kız kardeşi Katharina ise Thorn valisi ile evliydi. Babası erken yaşlarda ölünce geride bıraktığı 5 çocuğuna Kopernik baktı. Kopernik hiç evlenmemiştir.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>