Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir


ReklamCoğrafi Keşiflerin Nedenleri Nelerdir?
Coğrafi Keşifler’in Nedenleri ve Sonuçları

Coğrafî keşifler Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir 15. yüzyıl ve 16. yüzyıllarda Avrupalılar tarafından yeni ticaret yollarının bulunması amacıyla başlattıkları ve yeni okyanusların ve kıtaların bulunmasıyla gerçekleşmiş olan keşifleri ifade eder. Bilimsel bir merak ve yeni ufukların keşfedilmesi duygusu sözkonusu olmakla birlikte temelde bu keşifler özellikle 15.yüzyıldan itibaren açık bir şekilde ekonomik nedenlerden kaynaklanmıştır. İlk keşif denemeleri Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir Atlantik Okyanusu ve Afrika kıyılarına doğru Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir 14. yüzyılın başlarında Fransız ve Cenevizli gemiciler tarafından yapılmıştır. Kanarya Adaları ve Azor Adaları keşfedilmesi Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir bu girişimlerin sonucudur.

Keşiflerin belli başlı nedenleri şunlardır;
-Avrupa’da coğrafya bilgilerinin artması ve gemicilik deneyiminin çoğalması Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir pusulanın ögrenilmesi.
-Avrupanın kendinde olmayan ama Doğu uygarlıklarında olduğunu bildikleri zenginliklere (baharat Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir ipek ve diger maddi kaynaklara) ulaşmak için yeni Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir kısa ve ucuz yol arayışı.

Özellikle İspanyol ve Portekiz krallıklarınca Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir değerli madenlere ulaşılması için gemicilerin desteklenmesi.
Hiristiyanlık dininin ve Avrupa kültürünün yaymak istenilmesi.
Artan bilgilerin de etkisiyle dünyanın tanınmak istenilmesi.
Pusulanın geliştirilmesi
Sağlam gemilerin yapılması
Coğrafya bilgisinin artması ve cesur gemicilerin yetişmesi
Avrupada bu gelişimleri takip eden dönemde doğuya ulaşmak isteyen gemiciler Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedirİspanya ve Portekiz krallıklarından aldıkları yardımlarla açık denizlere açıldılar

Kristof Kolomb (1451-1506) Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir 1492’de Amerika Kıtası’na ulaştığında Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir gerçekte hem daha ucuz hem daha kısa yoldan Asya’ya ulaşma arayışı içindeydi. Çünkü buradan baharat ve benzeri maddeleri ucuz ve hızlı taşımak gibi bir sorun sözkonusuydu. Portekizli gemici Bartolomeu Dias’ın Ümit Burnu’nu bulmasından sonra Vasko dö Gama Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir buradan dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan’a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kano Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir dünyayı dolaşarak geçtiler ve bunun sonucunda dünyanın yuvarlaklığına dair kesinleştirici sonuclara ulaşmışlardır. Venedikli gezgin Marko Polo (1254-1324) Asya gezilerinin anlatımlarıyla Avrupa’nın Doğu uygarlıklarını tanımasını sağlamıştır.

Keşiflerin sonuçları

Coğrafî keşifler Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir Reform ve Rönesans hareketlerinin etkileriyle gelişmiş oldukları gibi kendileri de bu hareketlerin gelişimini etkilemişlerdir. Bu keşifler sonucunda Avrupa yeni kıtalara yayılma ve onların zenginlik kaynaklarını ele geçirme olanağı elde etmiştir. Avrupa düşüncesi ve kültürü Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir evrensel bir değer olarak bu süreçten itibaren yayılmaya ve egemen kılınmaya başlanmıştır. Bunu yaparken Avrupalılar Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir yerli halkları ve yerel yaşamı dağıtmış ve hatta yok etmiş Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir avrupa kültürünü egemen kılma sürecini şekillendirmiştir. Hem doğal hem de kültürel farklılıkları yok eden bir süreç olmuştur bu. Klasik Sömürgecilik olarak bilinen sömürgecilik süreci bu dönemle başlamıştır.
Bunun yanı sıra Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir coğrafî keşiflerin sonucunda Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir sözkonusu dönemdeki öteki bilimsel devrimlerle de birleşerek tüm bir dünyayı/evreni kavrayış tarzı değişime uğramıştır. Bu kavrayış değişikliği sonucunda ve bu süreçte dünyanın düz değil yuvarlak olduğu Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir kendi etrafında ve güneşin etrafında döndüğü Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir evrenin merkezi olmadığı ortaya çıkmış Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir bunların sonucunda tüm bir evren kavrayışı değişime ugramıştır. Kopernik devrimi denilen zihniyet değişikliginin kaynaklarından birisinin de coğrafi keşifler olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Dünya’nın yuvarlak olduğu ispatlandı bunun sonucunda da kiliseye olan güven azaldı.
Kakao Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedirvanilya Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedirdomates Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedirpatates gibi yeni bitki türleri ve hayvan türleri keşfedildi.
Yeni yerler tanındı.
Avrupa’da zenginliğin kaynağı toprak olmaktan çıkıp maden olmuştur.
Hristiyanlık yeni yayılma alanları buldu.
Yeni kültürler keşfedildi.
Ticaret yolları yer değiştirdi.
Atlas Okyanusu limanları önem kazandı.Akdeniz limanları önem kaybetti.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 1,00 )
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>