Çekülün etkinlik alanı nedir?


ReklamKısaca çekülün etkinlik alanı nedir?

Çekül Hakkında Bilgi

ÇEKÜL ülkemizin doğal tarihsel ve kültürel varlıklarını korumak amacıyla 1990 yılında vakıf statüsünde kuruldu. Kuruluşundan itibaren doğa-kültür-insan arasındaki yaşamsal uyumun savunucusu olan ÇEKÜL “Doğa ve Kültürle Varız” sloganıyla yaşama geçirdiği proje ve programlarla en küçük yerleşmeden ülke bütüne açılan bir yaklaşımı benimsedi.

Kültürel dokunun korunarak geleceğe aktarılması amacıyla koruma amaçlı kent planları hazırlanmasını kentlerin eski mahallelerinde sağlıklaştırma çalışmaları geleneksel evlerde cephe düzenlemesi yapılmasını tarihi yapıların çarşıların onarılmasını kent meydanlarının yeniden düzenlenmesini sağladı.

Ülkenin dört bir köşesindeki küçüklü büyüklü kentte koruma hareketini koruma seferberliğine dönüştürerek tarihi dokunun çağdaş kentle ilişkilendirilmesine kentlere kültür öncelikli bir gelecek vizyonu kazandırılmasına öncülük etti.

Doğal doku kaybolmaya başladığında insanın yaşam alanının da tükendiği kültürel mirasını da yitirmeye başladığı bilinciyle hareket ederek toprağı yeşili korumak ve çoğaltmak için İstanbul’da başladığı ağaçlandırma çalışmalarını Anadolu’nun her karışına yaydı.

Anadolu kentlerinin yerel yöneticilerinin üniversitelerin sivil toplum kuruluşlarının girişimcilerinin ve halkının kendi kentlerinin benzersiz doğal ve kültürel birikiminin farkına varmaları ve bu değerli birikime sahip çıkmaları için yol göstericilik yaptı; hâlâ da yapıyor.

Kısacası; ÇEKÜL Anadolu kentlerinde bıraktığı kalıcı izlerle her zaman danışılan yol gösteren güvenilen; gönüllü temsilcileri ve uzman kadroları ile doğal ve kültürel mirasın korunması taleplerine yetişmeye çalışan bir sivil toplum kuruluşu.


ReklamBir önceki yazımız olan İyiliği karşılıksız bırakmayan kartal masalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Buradan Buldular:

  • çekül etkinlik alanı
  • çekül ün yapılışı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 3,50 )
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>