Canlıların sınıflandırılmasının sebebi nedir?


ReklamCanlıların sınıflandırılmasının gereği nedir?-Canlıların sınıflandırılmasının sebebi nedir?

Doğada çevremizde gördüğümüz tüm canlıları ister istemez farkında olsak da olmasak da sınıflandırırız. Örneğin; bitkiler ve hayvanlar ağaçlar ve çalılar kaya-taş-kum gibi ayırımlar bile bir tür sınıflandırmadır.

Sınıflandırmanın esas amacı yeryüzünde bulunan canlıları akrabalık ilişkilerine göre gruplandırmak ve bu sayede de düzenli bir sistem içinde çalışılmasını kolaylaştırmaktır. Bu amaca hizmet veren bilim dalı ise “Sistematik” veya “Taksonomi” olarak bilinir. Günümüzdeki sınıflandırmanın mantığında asıl dayanak akrabalık dereceleridir. Ancak buna ek olarak vücut simetrisi vücut boşluklarının tipi embriyo evresinde görülen segmentasyon tipi embriyonik gelişim evreleriortak kökenden gelen üyeler (kol bacak kanat gibi) iskelet tipi ve şekli sindirim sisteminin tipi larva durumları ve eşeysel özellikler gibi başka karakterlerden de yararlanılır.

Canlılar aleminde geçerli olan esas taksonomik gruplar büyükten küçüğe doğru şu şekildedir:
Regnum (alem) Divisio (bölüm) Phylum (şube) Classis (sınıf) Ordo (takım) Familia (aile/familya) Genus (cins) ve Species (tür).


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>