Canlıların sınıflandırılmasının önemi nedir?


ReklamCanlıların sınıflandırılmasının önemi nedir?-Canlıların sınıflandırılması neden gereklidir?

Yeryüzünde yaklaşık iki milyon canlı yaşamaktadır. Bu canlıları tek tek inceleme olanağı bulunmaması canlıların sınıflandırılmasını zorunlu kıl*maktadır.

2- Günümüzde sınıflandırılma nasıl yapılıyor?
Günümüzde sınıflandırılma yapılırken canlıların organ yapılarının benzeyip benzememesine bakılmaktadır. Organları benzeyen canlılar bir araya getirilip sınıflandırılmaktadır. Örneğin Balina balık*larla mı yoksa insanla mı aynı sınıfa konulmalıdır?

Bunun için bu canlıların organları karşılaştırılır. Balığın ve balinanın ön yüzgeci insan kolunun karşılığıdır. Bu organların yapısı incelendiğinde balina ve insanın ön üyelerinin kemikten balığın ise tırnak benzeri bir maddeden yapıldığı görülür. Buna bakılarak da balina dış görünüşü balığa benzemesine rağmen insanla aynı sınıfa alınır.

3-Analog ve homolog organ neye denir?
Yapılan farklı yaptıkları işler aynı olan organlara analog organ denir. Balina yüzgeci ile balık yüzgeci analog organdır.

Yapılan benzer yaptıkları işler farklı olan organlara homolog organ denir. Balinanın ön yüz*geci ile insan kolu homolog organdır.

4- Sınıflandırma yapılırken başka nelere bakılır?
Yeni bulunan bir canlının organlarının böceğe de örümceğe de benzediğini düşünün. Bu canlıyı hangi gruba koymak daha uygun olur? Bu durumda canlının aşağıdaki özelliklerinin benzerliğine de bakılır;

– Embriyonik gelişim benzerliğine

– Boşaltım artıklarının benzerliğine

– Protein yapılarının benzerliğine

5- Sistematik birimler nelerdir?

Tür – Cins – Familya – Takım – Sınıf – Şube -Alem

6- Sistematik birimler nasıl oluşuyor?
Benzer türler bir araya gelince cinsler benzer cinsler bir araya gelince familyalar benzer familyalar bir araya gelince takımlar vb. oluşur. Bu yüzden türden aleme doğru gidildikçe birey sayısı artarken bireylerin birbirine olan benzerliği azalır.

7- Tür neye denir?

Çiftleştiklerinde kısır olmayan ***ler verebilen bireyler topluluğuna tür denir.

8- Atla eşek aynı türden midir?
Atla eşeğin yavrusu olan katır kısır olduğu için atla eşek farklı tür canlılardır. Katır ise bir tür olarak kabul edilmez.

9- Canlıların beslenme çeşitleri nelerdir?
Bütün canlılar yaşamak için beslenmek yani organik madde kullanmak zorundadır.Bazı canlılar organik maddeleriinorganik maddeleri (CO2 ve H2O) kullanarak kendisi yapar. Bunlara ototrof denir. Yeşil bitkiler su yosunları mavi-yeşil algler ve bakterilerin bazıları ototroftur.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>