Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki


ReklamBiyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki

Biyolojik Çeşitlilik Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki genetik çeşitlilik Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki tür çeşitliliği ve ekosistem çeşitliliğini içerir.

1) Genetik çeşitlilik: Bir tür içindeki çeşitliliğini tanımlar. Genetik çeşitlilik türlerde Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki popülasyonlarda Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki varyetelerde Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki alttürlerde ya da hibridlerdeki çeşitlilikle ölçülür. 2) Tür çeşitliliği: Küresel Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki bölgesel ya da belli bir yerdeki tür çeşitliliğini tanımlar.
3) Ekosistem çeşitliliği: Bir ekolojik ünitede birbirleriyle ilişki içinde bulunan tüm canlı organizmalar topluluğu ve cansız etmenleri tanımlar. Ekosistemlerde tüm canlı toplulukları birbirlerinin yanı sıra yangın ya da iklim gibi fiziksel ve çevresel etmenlerle ilişki içindedir. Bu nedenle ekosistem çeşitliliğinin korunması yalnız türler ya da toplulukları değil bunların ilişki içinde bulunduğu biyolojik olmayan etmenlerin de korunmasını gerektirir. Sağlıklı ekosistemler Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki yaşam için olmazsa olmaz şartlardan biridir. Ekosistemler canlılar için gerekli olan temiz hava Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki su ve oksijen sağlayan pek çok kimyasal ve iklimsel sistemi düzenlerler.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>