Bitki Anatomisi Çiçek Çiçeğin Anatomisi Nedir


ReklamBitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir

Çiçek

Tohumlu bitkilerin üreme organı olan çiçeğin görevi Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir aynı bitkinin bütün özel*liklerini taşıyan yeni bitkilerin gelişeceği to*humları üretmektir. Bu nedenle Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir çiçekleri incelerken organın bu temel görevini hiçbir zaman unutmamak gerekir. Nitekim bazı bitkilerin Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir örneğin atatürkçiçeğinin çiçek san*dığımız bölümleri bu anlamda gerçek birer çiçek değildir; ortada kümelenmiş küçük sarı çiçekleri çevreleyen parlak kırmızı renkli özel yapraklardır. Bürgü ya da brakte denen ve ilk bakışta çiçeği andıran bu biçim değiştirmiş yapraklara daha başka birçok bitkide rast*lanır.
Bir botanikçi gözüyle çiçek Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir tohum üreti*miyle ilgili bütün organları içeren karmaşık bir yapıdır; dolayısıyla yalnızca tohumlu bitki*lerin çiçeği vardır. Nitekim bitkiler âlemi de kabaca çiçekli ve çiçeksiz bitkiler olarak iki büyük gruba ayrılır. Açıktohumlu bitkilerin çiçeği çok belirgin olmadığından ve bildiğimiz çiçeklere pek benzemediğinden Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir çiçekli bitki*ler dendiğinde daha çok kapalıtohumlular anlaşılır. Yaprakyosunları Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir ciğeryosunları Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir kibritotları Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir atkuyrukları ve eğreltiotları ise çiçeksiz bitkilerdir.
Çiçek dendiğinde hemen herkesin aklına kırlarda Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir çayırlarda Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir ormanlarda kendiliğin*den yetişen alımlı kır çiçekleri ya da insan eliyle yetiştirilen gösterişli bahçe ve saksı çiçekleri gelir. Oysa “çiçek” terimi yalnızca iri ve renkli taçyaprakları Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir güzel kokularıyla tanıdığımız süs çiçeklerini kapsamaz; ilk ba*kışta çiçeksizmiş gibi gözüken pek çok bitki*nin de çiçekleri vardır. Örneğin çayırları kaplayan yeşil otların çoğu ve tarlalarda yetiştirilen buğday Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir arpa gibi tahıllar da çiçek*li bitkilerdir. Hepsininki badem Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir kayısı Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir kiraz gibi meyve ağaçlarınınki kadar alımlı olma*makla birlikte Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir bütün
öbür ağaç ve çalılar da çiçek açar. Meşe ağacının pek göze çarpma*yan küçük Bitki Anatomisi ( Çiçek ) – Çiçeğin Anatomisi Nedir yeşil tırtılları ya da akçaağaçlann minicik sarımsı salkımları birer çiçektir ve hepsinin görevi tohum üreterek bitkinin soyu*nu sürdürmesini sağlamaktır.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>