Bayraklar arasındaki benzerlik ve farklılıklar


ReklamBayraklar arasındaki benzerlik ve farklılıklar- bayrakların benzerlikleri ve farklılıkları-bayrakların özellikleri benzerlikleri ve farklılıkları

Dünya üzerinde bağımsız olan ve bayrakları uluslararası arenada tanınan devlet sayısı 222’dir ve bu devletlerin bayraklarını dünya bayrakları şeklinde çağırabiliriz. 222 adet bağımsız devletin bayrakları incelendiğinde ve biçimsel bakımdan basitçe kategorilere ayrıldığında şu sonuçlara ulaşabiliriz:

Genelde ülkeler çeşitli sebepler nedeniyle birbirine benzer biçimlerde bayraklar seçmişler ve kullanmaktadırlar. daha açık söylersek; en çok kullanılan altı bayrak formu tüm bayrakların %72’sini oluşturur. en çok kullanılan ilk üç biçim ise %50’sini oluşturmaktadır.

1- dünya çapında en çok tercih edilen ve kullanılan bayrak formu yatay üç şeritten oluşan bayraktır. almanya bayrağırus bayrağı arjantin bayrağı

2- en çok kullanılan ikinci bayrak biçimi ise ülke halklarının uzun yıllardır kullandıkları devlet veya ordu armalarıyla ya da ülkeleri sembolize eden çeşitli simgelerden oluşur. bu tür bayrakları kullanan ülke sayısı 34 ‘tür. arnavutluk bayrağıkıbrıs cumhuriyeti bayrağı ve kazakistan bayrağı bu gruba girer.

3- ilk kez fransız bayrağında kullanılan üç dikey şeritten oluşan “tricolore” bayrak ise üçüncüdür. toplam 23 ülke tarafından kullanılır. italya bayrağı irlanda bayrağı ve belçika bayrağı örnek olabilir. daha çok fransız ihtilali

4- en çok kullanılan dördüncü bayrak biçimi ana öğesi hristiyanlığı simgeleyen haç olan bayraklardır. 19 ülke tarafından kullanılır. isveç bayrağı isviçre bayrağı ve ingiltere bayrağı örnek verilebilir.

5- yıldızlı bayraklar ise (hilal ve yıldızlı değil) 17 ülke tarafından kullanılmaktadır. bayraklarda yıldızlar büyük ve tek bir yıldız olarak kullanılabildiği gibi birden fazla ve farklı biçimlerde de kullanılmaktadır. somali bayrağı vietnam bayrağı ve çin halk cumhuriyeti bayrağı bunlara örnektir.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Buradan Buldular:

  • bayraklar özellikleri benzerlikleri farklılıkları
  • bayrakların benzerlikleri ve farklılıkları
  • türk bayrağına benzer ve ilişkili diger bayraklar nelerdir
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 3,40 )
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>