Atatürk ün örnek çiftlik kurma nedenleri nelerdir


ReklamAtatürk ün örnek çiftlik kurma nedenleri nelerdir

Atatürk kurmuş olduğu büyük çiftlikler ile çifçilerimize örnek olmuştur. Düzenli ve planlı bir çalışmayla çok iyi ürün verimi alındığını ve işlerin daha kolay olduğu bu çiftlikler ülkemizde hızla yayılmaktadır. Atatürk’ün kurmuş olduğu çiftliklerde ahırlar tarım arazileri ve ürün mal depolamak için depolar yer almaktadır.

Bir üreticinin ihtiyacı olan tüm bölümlerin var olduğu büyük çiftliklerde ürün direk pazarlama haline getirilirken nakliye gibi ek masraflardan tasarruf edilir. Atatürk büyük çiftlikler kurarken toprak birleştirilmesine çok önem vermiştir.

Miras yolu ile bölünen araziler küçük parçalar haline geldiğinden dolayı üretim düşük ve az olmaktaydı. Çıkarılan kanunlar ile küçük araziler birleştirilirken verimli çiftçiliğin önü açılmış oldu. Atatürk’ün tohumlarını attığı büyük çiftlikler modern tarımın en güzel örneklerinden ve öncülerinden biridir.


ReklamBir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşında işgal edilen yerlerin haritası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Buradan Buldular:

  • atatürkün örnek çiftlik kurma nedenleri
  • atatürkün çiftlik kurma nedenleri
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>